Nyitólap
KITEKINTŐ
A Fehér Kígyó csábítása

A Fehér Kígyó csábítása

A hard rock műfaj nagy énekesei közül már csak néhányan vannak életben, közülük is csak igen kevesen színpadképesek. Azok száma még elenyészőbb, akik hangján nem fogott az idő. A brit David Coverdale (Whitesnake) július 13-án a Petőfi Csarnokban igazolja, hogy közéjük tartozik.

Az ifjú David élete meglehetősen izgalommentesen zajlott, amíg egy képcsatornás műsorban meg nem látta Jimi Hendrixet játszani. Ettől kezdve mindennapi munkája mellett az éneklésnek szentelte idejét, több zenekarban megfordult, egyikkel még kedvence, Joe Cocker előtt is fellépett. A fordulópontot az jelentette számára, amikor 1973 nyarán megpillantotta a brit Melody Makerben a Deep Purple hirdetését, amelyben új énekest kerestek Ian Gillan helyére. Vesztenivalója nem lévén, elküldött egy hangkazettát. Igen csak meglepődött, hiszen a zenekar meghallgatásra, majd lemezfelvételre hívta. A világ a Burn albumuk megjelenésekor ismerte meg az akkor még enyhén pufók, testes, szemüveges, ám kellemesen telt bariton hangszínű fiatalembert. Öröme mégsem lehetett teljes, mert a Purple mellé állította a zenei stílusában vele teljesen ellentétes basszusos énekest, Glenn Hughest. Ezzel el is ültette a viszályt a két szólista között, a zenekarban együtt töltött évek számukra az örökös viaskodást jelentették. David, a gitáros Tommy Bolin súlyos kábítószerfüggése miatt végképp szétesett csapat vezetőjének, az orgonista Jon Lordnak 1976 márciusában jelentette be kilépését. Erre azonban már nem is volt szükség, hiszen Lord és Ian Pace dobos hónapokkal korábban elhatározta, hogy az éppen időszerű koncertkörút befejeztével feloszlatja a zenekart.

Coverdale ezt követően két évig ki sem mozdult otthonából, amikor pedig ismét koncerttervekkel kacérkodott, a punk mozgalom hódítása miatt próbálták meg lebeszélni az általa képviselt hard rock műfajról. Maga is tartva az érdeklődés hiányától, csupán néhány kisebb klubba jelentkezett, ahol meglepődve tapasztalta, hogy tömegek várják. Ezen felbátorodva első szólómezének címét, White Snake (Fehér Kígyó), zenekari névvé emelve és egybeírva beindította új csapatát. Felfutása akkor kezdődött igazán, amikor kérésére Jon Lord és Ian Paice is csatlakozott hozzá, mintegy kis Deep Purple-t alkotva. A világhírű nevekkel tűzdelt társulat híre futótűzként terjedt és 1980-ban már a rangos brit Reading fesztivál fő műsorszáma lett. A színfalak mögött azonban folyamatos izzott a levegő. Kihasználva érzéki hangszínét, dalszövegeiben Coverdale szinte kizárólag szexuális témákhoz nyúlt, egyben hangsúlyozta, hogy számára a színpad nem szószék, egyszerű rock énekesként kívánja megszólítani közönségét. Először Lord és Paice unta meg ezt a túlfűtötten egyoldalú érzékiséget, lépett ki és távozott az újjáalakult Deep Purple-be. Más zenészek ugyan maradtak, de a színpad hátsó szegletében vidáman nevetgélve kísérték az énekest, miközben ő szenvedélyes átéléssel danolt előttük. Amikor ezt David észrevette, az érintetteket lapátra tette.
Mivel a Whitesnake soha nem volt a szó nemes értelmében zenekar, hanem csupán az énekest kísérő csapat, így nem csoda, hogy a tagok igen gyakran váltották egymást. Jellemző példa, hogy a 1987-ben megjelent, mindmáig legsikeresebb Whitesnake című album zenészei közül egyedül Adrian Vandenberg gitáros maradt a bemutató körútra. A szerencsével is hadilábon álltak. Hol az említett zenészt kellett pótolni az ujjait megbénító íngyulladása, hol Coverdalenek kellett kényszerű pihenőket tartania hangszálgondjai miatt.

Az énekes első két házassága is zátonyra futott, pedig második neje, a szemrevaló Tawny Kitaen színésznő több klipjükben is feltűnik. A grunge műfaj amerikai felfutása sem tett jót az általuk képviselt hard rock vonalnak, ráadásul az 1989/90-es években a rockerektől is elvárt "baba" megjelenést - melírozott, bodorított haj, díszszegecsekkel kivert nadrág, stb. - megunva, David még a világ legjobb gitárosaival, Vandenberg és Steve Vai, együtt is feloszlatta az együttest. Az egykori Led Zeppelin Gitáros Jimmy Page-el tervezett visszatérése nem sikerült, a csekély érdeklődés miatt erejükből mindössze hat japán fellépésre futotta.

Azóta ismét Whitesnake néven dolgozik, jelenteti meg albumait, a legutóbbit idén márciusban Forevermore címmel. A Petőfi Csarnokban nem először lép fel, ám Reb Beach és Doug Aldrich gitárosokkal, Michael Devin baszusossal és Brian Tichy dobossal eben a felállásban még nem járt nálunk a hatvanéves, ma már nagypapa Coverdale. Kora azonban nem zavarja, hogy továbbra is a szerelem legyen a központi témája. Az Is This Love, Love Ain't No Stranger, Looking For Love ezt bizonyítja.

Sz.G.
Magyar Demokrata 2011/27.

Nyitólap
KITEKINTŐ
A Fehér Kígyó csábítása
Oldal tetejére