Nyitólap
KITEKINTŐ
Éljen a Király!

Éljen a Király!


Elvis Presleyről életében csak álmodhattak magyar rajongói, kísérőzenekarának tagjaival viszont január 25-én a budapesti Papp László Sportarénában találkozhatnak. A koncert szinte egybeesik az énekes január 8-i születésnapjával.

Bármikor szóba kerül Presley neve, azonnal két ellentmondó jellemzés feszül egymásnak. Az egyik szerint istenfélő, családszerető, szinte félénk, a Teremtő által behízelgő hanggal megáldott falusi fiú volt, aki a siker csúcsán sem találta a helyét a rivaldafényben, a másik szerint élvhajhász, tehetségtelen, erőszakos ficsúr. Ha vele született tulajdonságait vesszük sorra, akkor mindenképp az első álláspont az igaz, hiszen élete végéig csupán szűkebb, barátnak hitt körének társaságát kereste. A külvilág mégis inkább arra a hústömegre figyelt, amilyenné a látvány ipar, a mértéktelen fogyasztógyógyszer- és kábítószer fogyasztás tette. Arról kevesebb szó esett, hogy szenvedélybetegsége már 1958-ban elkezdődött, amikor a Nyugat-Németországban állomásozó amerikai csapatok tagjaként társaihoz hasonlóan Benzedrin tablettákkal tömték, hogy a kemény hadgyakorlatokat bírja.

Sorsa a leszerelés után sem lett egyszerűbb, szinte állandóan színpadon állt, utolsó éveiben nyaranta és karácsony táján napi két koncertet is adott: kora délután, majd éjfélkor. Olykor már nem is volt ura önmagának. Önkívületére jellemző, hogy 1969 augusztusában a Las Vegas-i hotel előkelő közönségét azzal lepte meg, hogy hahotázni kezdett a líra Are You Lonseme Tonight éneklése közben. A botrányos eset okára több magyarázat is született, egyre azonban senki nem gondolt. Az LSD fogyasztása hosszú percekig tartó, megállíthatatlan nevetést vált ki, ami a hatást követően abbamarad.

Nem kevésbé sajátos kérdés, hogy az 1977. augusztus 16-án elhunyt énekes miért lehet töretlenül népszerű az azóta gyökeresen megváltozott zenei ízlésű világunkban? Általános jelenség, hogy az egykori hírességeket kedvelő kortársak mindaddig elfeledhetik saját éveik múlását, amíg az illető él, ha pedig elhunyt, akkor ugyanezt a hatást lemezeik biztosítják számukra. Erre persze csak olyan hang képes, amit érdemes hallgatni. Elvis esetében többek között az örökzölddé lett My Boy, Can't Help Falling In Love, My Way bizonyítja, hogy azoknak volt igaza, akik hittek a tehetségében.

Az egykori zenészeiből - James Burton gitáros, Jerry Scheff basszusos, Glenn D. Hardin zongorista, Ronnie Tutt dobos - alakult és Budapesten fellépő TCB Band 1969 és 1977 között turnézott Presleyvel. Ők kísérték többek között legendás Las Vegas-i koncertjein és utolsó fellépésén is. Énekesük az osztrák Dennis Jale, sokakkal ellentétben nem Elvis-imitátor, nem elődje mozdulatait, mondatait, stílusát utánozza, hanem tőle független egyéniség. A rendezvény egyik vendége Joe Guercio, Presley korábbi nagyzenekarának zenei vezetője, karmestere, míg az est narrátora Joe Esposito, egykori turnémenedzsere és testőre lesz. Egyikük sem tartozik azon bértollnokok közé, akik, miután jólfizetett állás töltöttek be a főnök mellett, a még búsásabb haszon reményében részben bizonyíthatatlan állításokkal áztatták el kenyéradójukat. A maffiánál ezért fővesztés jár.

Elvis a botránykönyv megjelenése után már nem lépett fel többé, bár turné tervei még voltak. A testileg beteg, lelkileg összeomlott, eszméletlen állapotban lévő emberre barátnője 1977. augusztus 16-án talált rá. Kórházba szállítása után röviddel elhunyt, halálának pontos oka mindmáig tisztázatlan, de a szívelégtelenséghez minden bizonnyal hozzájárult, hogy csak abban az évben tízezer tablettával terhelte meg szervezetét.

Bárki áll is a mikrofon mögött, zenekarának Budapesten színpadra lépő tagjai közé a koncert látogatói Elvist fogják odaképzelni. Mert számukra a Király nem halt meg, csak átmenetileg vonult vissza, hogy egy kicsit kipihenje magát!

Szakács Gábor
Magyar Demokrata 2011/2

Nyitólap
KITEKINTŐ
Éljen a Király!
Oldal tetejére