Nyitólap
KITEKINTŐ
Punktól a klasszikusokig

Punktól a klasszikusokig

Környezetvédő, polgárjogi harcos, politikus, filmszínész, új hullámos és szimfonikus zenész. Gordon Matthew Sumner, azaz Sting november 6-án a Papp László sportaréna vendége.


Alighanem kevesen gondolták, hogy az 1970-ben csíkos trikója után Sting (darázsfullánk) becenévre hallgató punk négy évtized múlva a Royal Philharmonic Concert Orchestra negyvenöt klasszikuszenei képzettségű muzsikusával indul előadókörútra. Szólista előéletét elsősorban a Police együttes jellemezte, amely kezdetben a számukra nem sok babért termelő új hullámos zenei vonalat később a reggae műfajjal vegyített. Ez be is jött, amint azt a Roxanne, Message In The Bottle, Walking On The Moon igazolta. A közös művelet mindössze öt esztendeig, 1983-ig tartott, a több hangszeren játszó, énekes, szerző Sting ettől kezdve önállósította magát. Mindig is hosszú távon gondolkodott, amit egészséges életvitellel, napi nyolc kilométeres futással, ötven fekvőtámasszal, egyórás izomerősítéssel, yogával is megalapozott.

A Police két muzsikusa helyett már többeket vett maga mellé, egyre jobban elmozdult a jazz irányába, minőségileg mérföldeket lépett előre. Budapesten 1988. szeptember 6-án lép fel először az Amnesty International keretében olyan világhírességekkel, mint Bruce Springsteen és Peter Gabriel. Azóta alapítványt hozott létre a brazíliai esőerdők és az ott élő bennszülöttek megmentése érdekében, kiállt Tibet függetlenségért, támogatta a dalai Lámát, az Európai Uniót és a sokat vitatott lisszaboni szerződést, de lenézi a - napjainkban már Magyarországra is behozott - X Factor elnevezésű, tehetségkutatatásnak nevezett szappanoperát. Véleménye szerint az igazi tehetségek, mint Whitney Houston, Mariah Carey, nem az ilyen műsorban bukkantak fel, hanem a klubokban.

Sting példás magánéletének nincsenek botrányai. Második feleségével 1984 óta él együtt, négy gyermeküket nevelik. Zenészként folyamatosan képzi magát, ennek részeként a kottaolvasást már évtizedekkel ezelőtt elsajátította. Felkészültségét ismerve, jelentős jazz zenészek is szívesen vállalják vele a közreműködést.

Érdeklődését a középkori zene sem kerülte el, 2006-os Songs From The Labirynth albuma a lantot, a legutóbbi If On A Winter's Night pedig más reneszánsz hangszereket is középpontba állított.

Bár szimfonikusokkal lépett már fel, velük teljes estét betöltő műsort eddig nem vállalt. Okát nem titkolja, ehhez a műfajhoz nem ért, amikor azonban a chicagói szimfonikusok egy jótékonysági koncert keretében kérték fel közreműködésre, az ő életében is minden megváltozott. A klasszikus zenei képzettségű muzsikusokat kihívás elé állította, ennek keretében megfelelő szakemberekkel mintegy negyven dalát áthangszereltette. Maga sem hitte, hogy a Police, olyan általa is gyengének minősített punk nótája, mint a Next To You Rob Mathes hangszerelésében milyen tökéletessé válhat. Hasonló módon kapott új arculatot többek között a Cyrano de Bergerac szerelméről írt Roxanne, a kutyafalka üldözte rókát megéneklő End Of The Game, az angliai bányászok 1980-as években történt munkabeszüntetése ihlette We Work The Black Seam.

A Symphonicitiesnek nevezett felvételeket élőben a Royal Philharmonic Concert Orchestra segítségével mutatja be. Az előadás sorozat sajátossága, hogy az ilyenkor szokásos ingyen jegyeket nem osztanak hozzá.

Sting pályafutásának eme legújabb fejezete a klasszikuszene és hangszerei térhódításának újabb sikere, ahol a pop/rock világhírességei közül egyre többen mérettetik meg magukat Jon Lordtól Peter Gabrielig, Rick Wakemantól David Gilmourig. Míg a Stinget kísérő Royal Philharmonic Concert Orchestra egykori tagjai közül 1969-ben néhányan még a Jon Lord szerzette szimfóniában sem kívántak részt vállalni, napjainkra soraikban is felnőtt az a zenészkorosztály, amelyiktől már nem idegenek a pop/rock minőségi szerzeményei sem.

Az 1951-ben született Sting életében hosszú és kanyargós út vezetett a gyermekként hallott Beethoven Holdfény szonátától a Paul McCartney komponálta Eleanor Rigby vonósain keresztül a szimfonikus lemezig, előadókörútig. Ezzel együtt ékes bizonyítéka annak, hogy ha a minőségre és tudásra törekvés a kitartással és tanulással párosul, már maradandó alkotásokhoz vezethet.

Szakács Gábor

Magyar Demokrata 2010. szeptember 28. (2010/39)

Nyitólap
KITEKINTŐ
Punktól a klasszikusokig
Oldal tetejére