|
|
Közhírré
tétetik
|
|
Közhírré tétetik Jászberény, Rád |
Szabó Csaba fehér ingben, jobbra kabátban Lénárth András |
Jóllehet, már nem számít különlegességnek, ha a Kárpát Hazában rovásfeliratos településtáblát állítanak, a helyi sajátosságok mégis mindenütt egyedivé teszik az ünnepi alkalmat. Ahogyan Jászberényben és Rádon.
Egy tábla a hatból |
Közhírré tétetik - tudatta a meghívó Jászberény lakosságával, hogy április 3-án, Nagyszombat délelőtt a városi nagytemplom előtt mutatják be a kivezető utak mellé kerülő rovásfeliratos településtáblákat, szám szerint hatot. Arra már volt példa, hogy egyidejűleg 2-3, később pedig több táblát is kihelyeznek, de hatot még sehol. Ugyancsak példátlan, hogy Szabó Csaba (Magyarok Szövetsége) kezdeményezéséhez összesen még 10 civil szervezet (Fénymadár Hagyományőrző Egyesület, Hajta Öregerdő Neszür Civil Egyesület, Jászberényi Gazdakör, Jászberényi Polgári Körök, Jászíjászok, Jászsági Méhészegyesület, J-ÁSZ SE, Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, Magyarok Szövetsége, Összefogás a Jászságért, Rovás Klub) adja nevét ugyanabban a városban a jeles eseményhez.
Medvegy János apátplébános megáldja a rovástáblákat |
Azon már meg sem kell lepődnünk, hogy Szabó Csaba köszöntője után Medvegy János apátplébános éppen a nagytemplom kapuja előtt áldotta meg a táblákat és a székely nemzeti lobogót, hiszen az ünnepséget követően a jelenlévők hat csoportra oszolva egyidejűleg indultak el a táblákkal. Ezek feliratát Lénárth András faragta, aki a Forrai Sándor Rovásíró Kör által szervezett Kárpát-medencei Rovásírásversenyeken a botrovásos feladatokat állítja össze és végzi az értékelés nem mindig egyszerű feladatát.
Április 17-én az alig ezer lelkes Rád nevű település huszadikként kapcsolódott
a mozgalomba. Két sajátossága ennek az ünnepségnek is volt. Egyfelől a lengyel
légi szerencsétlenség áldozataira történő kegyeleti megemlékezéssel kezdődött,
másrészt első ízben kezdeményezte a Jobbik (helyi alapítója Kerekes Gézáné Huszár
Mária révén) és szervezte meg egyedül segítőtársak nélkül. Bár a képviselőtestület
engedélyezte a táblaállítást, a polgármester Jászberényhez hasonlóan itt is
távol maradt a rendezvénytől. Annál tevékenyebbek voltak a párt tagjai. Az ügyintézést
és az ünnepség hivatalos megnyitóbeszédét Horka Sándor a Jobbik helyi elnöke
vállalta, a tábla körüli tereprendezést szintén jobbikosok végezték.
A faanyagot Varga László asztalos, a tartó oszlopokat Fehér Tibor keszegi lakos ajándékozta a falunak, a feliratot a két oldalt lévő címerekkel a szintén Varga László nevű tanár készítette, sőt Sajó Sándor Magyarnak lenni című versének szavalatával is hozzájárult az ünnepi hangulathoz. Megható színfoltot jelentettek az általános iskolás Faragó testvérek - Zalán és Mátyás -, akik Wass Albert Ébredj magyar! és Ki a magyar című költeményeivel szólították meg a nemzetet. Életkor tekintetében a másik végletet a Rezeda Nyugdíjas Klub női kórusa jelentette meghatóan szép Volt egy ország, úgy hívták Nagy-Magyarország című dalával. A táblaavatást megtisztelte jelenlétével a helybéli II. Rákóczi Ferenc Ált. Isk. igazgatója, és a képviselőtestület egy tagja is, valamint a vácrátóti kezdeményező Baksza házaspár.
Magam örömmel láttam, hogy a két településen a kezdeményezők akár összefogással, akár egyedüliként a rovásfeliratos településtábla felavatásával megvalósították elhatározásukat és büszke hirdetőivé váltak a magyarság ősi írásának, vették át tőlem tisztelettel a székely nemzeti lobogót, hallgatták a Forrai Sándorról és Torma Zsófiáról szóló megemlékezést.
Jobbra Huszár Mária |
Amennyire méltóságteljes
és szívet melengető volt a jászberényi és rádi ünnepség, olyannyira elszomorító
az a gyalázat, amely a budajenői táblát érte: április elején ismeretlen tettesek
szórópisztollyal fújták le a 2009 májusában felavatott rovásfeliratot. Reméljük,
hogy a hatóság elfogja a tetteseket és ugyanolyan méltó büntetéssel sújtja a
magyarság jelképének megbecstelenítőit, mint a különböző felekezetű temetők
sírrongálóit!
Az alelnök Henkel Betti, a három korcsoport győztesei (Popovics Bence, Szűcs Vanda Zsófia és Orbán Edina) mellett a helyezetteket is elhozza a budapesti döntőre. Ezzel a magyarság kárpátaljai testvérei is bekapcsolódnak abba a közös munkába, amely a rovásírással, mint a tudás alapjával fogja össze a trianoni határokkal egymástól elszakított nemzetrészeket.
Szakács Gábor
A bujdosó utolsó
éneke
Égő szemmel, befelé
sírok, Bujdokoltam a hegyek
között, Az édesanyám imádkozik, A vérrel öntözött
rögök közt, 2010. március 11. Huszár Mária |
|
|
Közhírré
tétetik
|
|
|