Nyitólap
KÖRÜNKRŐL
Király Pál

Király Pál

Király Pál (1841-1902) tanár, nyelvész, földrajztudós, rovásírás kutató, rovásírás múzeum alapító.


Tanított a nagykőrösi Református Főgimnáziumban, ugyanitt a Tanítóképzőben, majd 1873-tól a budapesti Református Főgimnáziumban tanár. Később a polgári iskolai tanítóképző magyar nyelv és irodalom tanára és élete végéig ennek igazgatója.

Földrajzi tárgyú munkái közül az egyik angolra fordítva is megjelent 1883-ban. Gazdag népköltészeti gyűjteménye volt.

Akkor mi lehet a baj Király Pállal? Hát az, hogy a magyar rovásírással is foglalkozott. Sőt, több rovásemléket megvédett a rájuk aggatott "hamisítvány" bélyegtől. "A magyar ős-irás kérdésének megoldását tűzte ki czélul, s ennek érdekében a legbuzgóbb munkásságot fejtett ki. Adatokat, emlékeket gyűjt fáradhatatlanul. Gyűjtés czéljából többször útra is kel, s a 22 évi gyűjtésnek eredménye az a páratlan múzeum, a melyet az ős-írásra valló emlékekből állított össze." (Gerencsér István, Ethnographia, 1902/378.)

Király Pál furcsa és hirtelen halála után eltűnt rovásírás múzeumának anyaga és még 2021-ben is ezt olvastam a világhálón a Turkinfo ismeretlen szerzőcskéjétől: "Dadai Király Pál hamisítványainak hitelt adott a kor leghíresebb és legkiválóbb szobrásza, Fadrusz János is.."

Ezért érdemli meg emlékeztetőként Király Pál tanár a Szkíta-Hun-Pártus -Avar -Magyar Díjat és ezért lesz majd a következő díjazott Fadrusz János, aztán Somogyi Antal…

A Díjakat minden esetben Dittler Ferenc építész tervezte és rajzolta.

Friedrich Klára - Szakács Gábor 2023. március

Nyitólap
KÖRÜNKRŐL
Király Pál
Oldal tetejére